Odpowiadający na gorące pytania

Twoje korzyści

  • Ćwiczenie improwizacji

Najczęściej jesteśmy oceniani po pierwszym wrażeniu. Jeszcze częściej pierwsze wrażenie to jedyna okazja, by wkupić się w czyjeś łaski. W związku z tym warto ćwiczyć wystąpienia improwizacyjne, tak aby w praktyce dowiadywać się, jak zrobić DOBRE pierwsze wrażenie.

  • Improwizacja ma miejsce każdego dnia

Codziennie otrzymujemy od innych pytania, których się nie spodziewamy. Ma to miejsce w pracy, na ulicy, w domu. Oczywiście – dalej będą pytania, na które ciężko odpowiedzieć. Ale dzięki ćwiczeniom w Toastmasters można powiększać swój zasób wiedzy odnośnie radzenia sobie z nimi.

  • Twórcze myślenie

Często gorące pytania są takimi pytaniami, które słyszy się pierwszy raz w życiu. W tym przypadku jak nic innego sprawdza się twórcze myślenie. Ono przyda się także w codziennych sytuacjach, gdy nie wiadomo jak poradzić sobie z daną sprawą.

 

Korzyści dla widza

  • Możliwość zobaczenia warsztatu doświadczonych mówców

Doświadczeni mówcy mają już pewien sposób wypowiedzi, gdy przychodzi pora na przemówienie improwizowane. W związku z tym można dużo czerpać na swoją korzyść. Poza tym po spotkaniu zawsze znajdzie się chwila, by dopytać o warsztat mówcy, który zrobił na nas wrażenie.

  • Bycie wsparciem dla odpowiadającego

Czasem zdarza się, że zadane pytanie odebrało wybranej osobie wszelkie twórcze myślenie. Co teraz? Może jakaś podpowiedz, naprowadzenie ze strony publiczności. Oczywistym jest, że nie należy odpowiadać za mówcę ale warto wtedy dodać jedno, dwa słowa, które mogą sprawić, że mówca “ożyje”.

  • Dużo śmiechu!

Śmiech jest tym, co wspaniale łączy ludzi. Zazwyczaj gorące pytania wymagają dużo wyobraźni, w związku z czym padają odpowiedzi, których mało kto się spodziewa. To znowu powoduje, że często są one bardzo zabawne. To trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć!

 

Najlepsze praktyki

  • Pierwsza myśl często jest najlepsza

Jeżeli wpadła Ci do głowy odpowiedź, ale wydaje Ci się nieodpowiednia, to nie znaczy, że nie spodoba się publiczności. Zdecydowanie lepsza jest taka odpowiedz, aniżeli żadna. Poza tym, skoro mózg przekazał Ci tą informację w pierwszej kolejności, to na pewno coś znaczy.

  • Poproś moderatora gorących pytań o powtórzenie pytania

Dzięki temu zabiegowi otrzymasz na scenie dodatkowe kilka, kilkanaście sekund. W ten sposób będziesz mógł dać sobie jeszcze chwilę na zastanowienie się nad odpowiedzią. Możesz z tego stworzyć atut w przypadku, gdy nic nie przyszło Ci na myśl w trakcie wchodzenia na scenę.

  • Zielona flaga nie znaczy końca

Wykorzystaj swoją szansę i jeżeli masz coś powiedzenia a już zobaczyłeś zieloną flagę to nie znaczy, że musisz kończyć. Często otrzymujemy krótką szansę na zademonstrowanie swoich umiejętności, więc nie skracajmy jej jeszcze na dodatek sobie sami.