Kontroler płynności

Zadaniem Kontrolera Płynności sygnalizowanie mówcy momentów, w których zaobserwował zjawisko para-mowy, gdyż mówca często nie jest świadomy jego obecności. Funkcja ta wymaga bardzo dużego skupienia, doskonale pomaga w kształtowaniu umiejętności słuchania.

Twoje korzyści

Wzmacnianie asertywności

Poprzez dobrze słyszalny, mocny sygnał dźwiękowy przekazujesz informację o tym, że dany mówca właśnie się – na przykład – zająknął. Może to doskonale zwiększyć Twoją asertywność, szczególnie w przypadku, gdy na scenie znajduje się doświadczony mówca.

Praca nad skupieniem i uwagą

W tej roli musisz być niezwykle skupiony i uważny, ponieważ zająknięcie może nastąpić w każdej chwili, a reagować trzeba tu i teraz. Dzięki tej roli będziesz potrafił zwracać uwagę na niepotrzebne pauzy, przedłużone samogłoski itd.

Obserwacja postawy mówcy i płynności wypowiedzi

Twoim zadaniem jest także rozróżnianie tego, czy dana pauza jest świadomie wykonywana, czy to po prostu, np. próba przypomnienia sobie następnego wątku. Ważna tutaj jest obserwacja całościowej postawy mówcy, która zdradza, czy w tej chwili warto użyć sygnału dźwiękowego.

Występowanie na scenie

Objęcie roli kontrolera płynności pozwala na dwukrotne przemawianie na scenie. Warto się przyłożyć i potraktować te przemówienia poważnie. Zapisz się na rolę w easy speaku ( możesz to zrobić tu )

Wytyczne

W czasie przedstawienia swojej roli

 1. Mów co będziesz robić i dlaczego jest to ważne.
 2. Pozwól audytorium na zapoznanie się z dźwiękiem sygnalizującym zaburzenie w mowie.
 3. Przedstaw korzyści dla uczestników spotkania wynikające z twojej pracy.
 4. Przedstaw na jakie elementy wypowiedzi będziesz zwracać uwagę:
  1. tak zwane „dźwięki namysłu” (zwane też jękami namysłu): eee, yyy, hm,
  2. słowa takie jak: więc, no wiesz, ok,
  3. niepotrzebnie powtarzane wyrazy: to znaczy, to znaczy,
  4. pauzy, które nie pełnią w wypowiedzi żadnej funkcji.

W czasie spotkania

 1. Dostosuj intensywność sygnałów do poziomu mówcy – warto, by mówcy początkującemu sygnalizować jedynie widoczną utratę płynności. W innym przypadku ciągłe sygnały mogą go zanadto stresować. Gdy przemawia osoba doświadczona, warto być skrupulatnym i wskazywać poprzez sygnał każde uchybienie.
 2. Zwróć uwagę na szybkość mowy – oprócz posługiwania się cymbałkami, Twoim zadaniem jest również zwrócenie uwagi czy mówca nie mówi zbyt szybko, zbyt wolno lub niewyraźnie.
 3. Rozróżniaj pauzy – w przeciwieństwie do pauzy spowodowanej przypomnieniem sobie następnego wątku, użycie celowej pauzy przez mówcę nie wymaga użycia sygnału dźwiękowego.

W czasie raportu

 1. Pochwal mówców, którzy wykazali się wzorową płynnością
 2. Możesz wspomnieć o ilości wyłapanych zaburzeń płynności u poszczególnych mówców, ale być może lepsze (szczególnie dla początkujących mówców) będzie ogólne stwierdzenie, że „płynność wymaga poprawy” niż „w czasie Twojej mowy 48 razy słychać było dzwonek”. Z wyliczanki ilościowej niewiele wynika, lepiej podkreślić w jakich przypadkach następuje zjawisko para-mowy.
 3. Udziel mówcom wskazówek – ogólne porady jak mówcy mogą lepiej panować na płynnością wypowiedzi. Jeżeli nie jesteś pewien, jakich porad udzielić, spytaj o nie przed spotkaniem bardziej doświadczonych Toastmasterów.
 4. Wygłoś raport zamiast elaboratu – skup się na konkretach, gdyż informacji do przekazania jest dużo a czasu mało.

Plik do wydruku