Kontroler płynności

Zadaniem Kontrolera płynności jest piętnowanie słów i dźwięków używanych jako wypełnienie ciszy. Funkcja ta wymaga bardzo dużego skupienia, doskonale pomaga w kształtowaniu umiejętności słuchania.
Kiedy należy uderzyć w cymbałki? Po usłyszeniu w wypowiedzi:

– tak zwanych „jęków namysłu”: eeeee, yyyyy, hmmmm
– słów takich jak: więc, no wiesz, ok
– niepotrzebnie powtarzanych wyrazów: to znaczy, to znaczy
– pauz, które nie pełnią w wypowiedzi żadnej funkcji.

 

Twoje korzyści

 • Wzmacnianie asertywności

Poprzez dobrze słyszalny, mocny sygnał dźwiękowy przekazujesz informację o tym, że dany mówca właśnie się – na przykład – zająknął. Może to doskonale zwiększyć Twoją asertywność, szczególnie w przypadku, gdy na scenie znajduje się doświadczony mówca.

 • Skupienie i uwaga

W tej roli musisz być niezwykle skupiony i uważny, ponieważ zająknięcie może nastąpić w każdej chwili, a reagować trzeba tu i teraz. Dzięki tej roli będziesz potrafił zwracać uwagę na niepotrzebne pauzy, przedłużone samogłoski itd.

 • Obserwacja postawy mówcy i płynności wypowiedzi

Twoim zadaniem jest także rozróżnianie tego, czy dana pauza jest świadomie wykonywana, czy to po prostu, np. próba przypomnienia sobie następnego wątku. Ważna tutaj jest obserwacja całościowej postawy mówcy, która zdradza, czy w tej chwili warto użyć sygnały dźwiękowego.

 

Korzyści osoby ocenianej

 • Otrzymanie informacji na temat płynności wypowiedzi

Jeżeli mówca otrzymuje częste sygnały dźwiękowe, to znaczy, że warto poćwiczyć następnym razem przemówienie o kilka razy więcej. Dzięki temu można stać się pewniejszym siebie w samej części werbalnej, co sprawi, że płynność będzie łatwiejszym zadaniem.

 • Sprawdzenie czy nie mówi się za szybko

Wielu z nas mówi za szybko, szczególnie w sytuacjach, w których się stresujemy. W taki sposób nie możemy być zrozumiani. Kontroler płynności także i to ma na uwadze. Gdy otrzymasz informację, że mówisz za szybko to nic złego… To po prostu wiedza, którą warto wykorzystać w następnym przemówieniu.

 • Możliwość sprawdzenia się

Inaczej przemawiamy do jednej osoby, a inaczej do kilkudziesięciu osób. Nie zawsze ten sam styl jest odpowiedni do obu przypadków. Dzięki raportowi oceniającego płynność dowiesz się, czy byłeś zrozumiały. Czy Twoja mowa była płynna i czy stwarzała wrażenie przekazanej w efektywny sposób.

 

Najlepsze praktyki:

 1. Zapoznaj się z założeniami projektu z podręcznika Kompetentny Lider.
 2. Zapisz się na rolę w easy speaku ( możesz to zrobić tu )
 3. W razie pytań skontaktuj się ze swoim mentorem lub Wiceprezesem ds. Edukacji
 4. Przynieś na spotkanie swój podręcznik i poproś jednego z członków klubu, aby ocenił Twoją rolę.
 5. Przygotuj rekwizyt do pełnienia funkcji – dostępny u Dyrektora ds. Administracyjnych
 6.  Po wezwaniu przez Głównego Oceniającego wytłumacz jasno i treściwie na czym polega twoja rola i zademonstruj dźwięk cymbałek, którymi będziesz zwracać uwagę na płynność wypowiedzi. Przygotuj kilka zdań tak, aby goście wiedzieli kiedy i dlaczego będziesz uderzać w cymbałki.
 7. Jak tylko w wypowiedzi którejkolwiek z osób pojawią się niepotrzebne wypełniacze, uderz w cymbałki.
 8. Nie bój się uderzać w cymbałki! Dźwięk ich powinien być słyszalny podczas spotkania. Tylko zwracając uwagę na zbędne dźwięki możemy świadomie je eliminować.
 9. Obserwuj mówcę – jeżeli zauważysz, że wydawane przez Ciebie dźwięki zbyt go stresują ogranicz lub zaprzestań ich (w szczególności do mówców, którzy przemawiają pierwszy raz).
 10. Zapisuj kto ile razy użył niepożądanych dźwięków.
 11. W raporcie końcowym opowiedz jak często konieczne było użycie cymbałek i jakie najczęściej błędy się pojawiały. Doradź jak udoskonalać przemowy by się ich pozbyć. W podsumowaniu wyróżnij osoby, które ani razu nie użyły niepotrzebnych wypełniaczy.
 12. Odbież swój podręcznik od swojego oceniającego.