Moderator Gorących Pytań

Sesja “Gorących Pytań” umożliwia naukę formułowania krótkich (od 1 do 2 minut), płynnych i treściwych wypowiedzi. W jaki sposób poprowadzisz tę sesję zależy tylko od Ciebie – im bardziej oryginalnie i ciekawie, tym lepiej. Jest jednak parę reguł, dzięki którym gorące pytania mogą okazać się jeszcze bardziej wartościowym punktem programu.

 

Najlepsze praktyki:

 1. Zapoznaj się z założeniami projektu z podręcznika Kompetentny Lider.
 2. Zapisz się na rolę w easy speaku ( możesz to zrobić tu )
 3. W razie pytań skontaktuj się ze swoim mentorem lub Wiceprezesem ds. Edukacji
 4. Przynieś na spotkanie swój podręcznik i poproś jednego z członków klubu, aby ocenił Twoją rolę.
 5.  Dowiedz się od Toastmastera jaki jest temat przewodni spotkania i dostosuj do niego Gorące Pytania.
 6. Przygotuj wcześniej 5 lub 6 pytań, które pozwolą odpowiadającym rozwinąć temat i przedstawić własne zdanie. Niech nie będą zbyt długie lub skomplikowane. Zbuduj je w taki sposób, aby odpowiadający jasno wiedział czego dotyczy pytanie.
 7. Podczas “pytania dnia” wybierz osoby do odpowiedzi na Gorące Pytanie notując ich imiona. Swojego wyboru nie pokazuj nikomu. Niech to będzie dla wszystkich zaskoczeniem, kogo wybierasz.
 8. Zapoznaj się z czasem przeznaczonym na całą sesję Gorących Pytań. Współpracuj z Chronometrażystą i sprawdzaj ile minut zostało do zakończenia sesji. Ważne aby zmieść się w czasie, a nie zadać wszystkie przygotowane pytania.
 9. Kiedy wyjdziesz na środek bądź entuzjastyczny. Opowiedz, że jest to konkurs, którego celem jest: nauka szybkiego myślenia oraz formułowania klarownych i treściwych wypowiedzi pod presją czasu. Zaznacz, że każdy z mówców musi się zmieścić między 1 a 2 minutami.
 10. Wybierając osoby do odpowiedzi wybieraj najpierw członków, którzy na spotkaniu nie mają roli (choć nie jest to konieczne bo odpowiadać może każdy członek klubu). Ważne by pierwsze pytanie zawsze trafiało do członka klubu. W ten sposób goście będą mieli przykład o co chodzi. Możesz również wybrać dwóch gości do gorących pytań.
 11. Przypomnij mówcom, aby w miarę możliwości jak najczęściej używali w wypowiedziach słowo dnia.
 12. Utrzymuj napięcie czyli nie zdradzaj listy potencjalnych mówców. Najpierw zadaj pytanie, a dopiero później wskaż odpowiadającego. Lub najpierw zaproś odpowiadającego, a dopiero później zadaj mu pytanie.
 13. Sprawnie przechodź od jednego pytania do drugiego, nie rób zbyt długich komentarzy.
 14. Nie zadawaj tego samego pytania dwóm osobom.
 15. Gdy skończy się czas na sesję gorących pytań, przekaż scenę Toastmasterowi i usiądź na swoim miejscu.
 16. Odbież swój podręcznik od swojego oceniającego.